Avada - en to fr_FR translation catalogue (759 entries)

en: terms &amp; conditions
fr_FR: Résumé &amp; Paiement

en: I have read and accept the
fr_FR: J'ai lu et j'accepte les

en: ago
fr_FR: plus tôt

en: decades
fr_FR: décennies

en: years
fr_FR: années

en: months
fr_FR: mois

en: weeks
fr_FR: semaines

en: days
fr_FR: jours

en: hours
fr_FR: heures

en: seconds
fr_FR: secondes

en: decade
fr_FR: décennie

en: year
fr_FR: année

en: month
fr_FR: mois

en: week
fr_FR: semaine

en: day
fr_FR: jour

en: hour
fr_FR: heure

en: second
fr_FR: seconde

en: says
fr_FR: dit

en: Recent
fr_FR: Récent

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Web:
fr_FR: Web :

en: Fax:
fr_FR: Fax :

en: Mobile:
fr_FR: Mobile :

en: Phone:
fr_FR: Téléphone :

en: About the Author:
fr_FR: À propos de l'auteur :

en: Related Projects
fr_FR: Projets connexes

en: Share This Story, Choose Your Platform!
fr_FR: Partagez cet article, choisissez votre réseau !

en: Tags
fr_FR: Mots clés

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Skills Needed
fr_FR: Compétences nécessaires

en: Project Details
fr_FR: Détails du projet

en: Project Description
fr_FR: Description du projet

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
fr_FR: Si vous souhaitez reformuler votre requête, c'est le moment :

en: Try again!
fr_FR: Essayez encore !

en: Oops!
fr_FR: Oups !

en: Couldn't find what you're looking for!
fr_FR: Impossible de trouver ce que vous cherchez !

en: View Project
fr_FR: Voir le projet

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Please enter correct details for this required field.
fr_FR: Veuillez indiquer les détails pour ce champ obligatoire.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Toutes les extensions ont été installées et activées avec succès

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Quelquechose s'est mal passée avec l'extension API

en: Password:
fr_FR: Mot de passe

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
fr_FR: Ce contenu est protégé par mot de passe. Pour le voir, merci d'entrer votre mot de passe ci-dessous:

en: Sucessfully imported demo data!
fr_FR: Importation réussie des données de démonstration!

en: Loading FAQ Items...
fr_FR: Chargement de la FAQ...

en: Loading Portfolio Items...
fr_FR: Chargement du portfolio...

en: Loading the next set of posts...
fr_FR: Chargement des éléments suivants...

en: All posts displayed
fr_FR: Articles connexes

en: Shopping Cart
fr_FR: Adresse de livraison

en: Go to...
fr_FR: Aller à...

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de validation.

en:  - Reply
fr_FR:  - Répondre

en:  - Edit
fr_FR:  - Éditer

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: Edit Account
fr_FR:  - Éditer

en: Change Address
fr_FR: Changer l'adresse

en: View Orders
fr_FR: Voir les commandes

en: View Downloads
fr_FR: Voir les commandes

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Review &amp; Payment
fr_FR: Résumé &amp; Paiement

en: Additional Information
fr_FR: Information complémentaire

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Have A Promotional Code?
fr_FR: Vous avez un code promo ?

en: Hello, %s:
fr_FR: Bonjour %s :

en: You Have %d Items In Your Cart
fr_FR: Vous avez %d article(s) dans votre panier

en: Mail This
fr_FR: Envoyer ce

en: Pin This
fr_FR: Epingler ce

en: Tweet This
fr_FR: Tweeter ce

en: Share On
fr_FR: Partager sur

en: Products
fr_FR: Produits

en:  Products
fr_FR:  Produits

en: Rating
fr_FR: Classement

en: Popularity
fr_FR: Populaire

en: Price
fr_FR: Prix

en: Name
fr_FR: Nom

en: Default Order
fr_FR: Défaut

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Product
fr_FR: Produit

en: Project URL
fr_FR: URL du projet

en: None
fr_FR: Aucun

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Next Post
fr_FR: Suivant

en: Previous Post
fr_FR: Précédent

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: To the top
fr_FR: Aller en haut

en: Down one
fr_FR: Descendre de un

en: Up one
fr_FR: Monter de un

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr_FR: La description sera affichée dans le menu si le thème actuel le permet

en: Link Relationship (XFN)
fr_FR: Lien Relation (XFN)

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Classes CSS (optionelles)

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/tab

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre

en: Navigation Label
fr_FR: Etiquette de navigation

en: Edit Menu Item
fr_FR: Edition menu article

en: sub item
fr_FR: sous item

en: Set Thumbnail
fr_FR: Régler vignettes

en: Mega Menu Icon (use full font awesome name)
fr_FR: Icône Mega Menu (use full font awesome name)

en: Select Widget Area
fr_FR: Choisir la zone Widget

en: Mega Menu Widget Area
fr_FR: Mega Menu : zone de Widget

en: Disable Mega Menu Column Title
fr_FR: Mega Menu : désactiver le titre de colonne

en: Mega Menu Number of Columns
fr_FR: Mega Menu nombre de colonnes

en: %s (Pending)
fr_FR: %s (En attente)

en: %s (Invalid)
fr_FR: %s (Invalide)

en: Search...
fr_FR: Rechercher

en: Item(s)
fr_FR: Article(s)

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: View Cart
fr_FR: Voir le panier

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Log In
fr_FR: Identification

en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Login failed, please try again
fr_FR: La connexion a échoué, s'il vous plait essayez encore.

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Username
fr_FR: Identifiant

en: Back to Parent Page
fr_FR: Erreur Page 404

en: Yearly Archives:
fr_FR: Archives annuelles:

en: Monthly Archives:
fr_FR: Archives mensuelles:

en: Daily Archives:
fr_FR: Archives journalières:

en: Error 404 Page
fr_FR: Erreur Page 404

en: Search results for:
fr_FR: Résultats de la recherche :

en: 404 - Page not Found
fr_FR: 404 - La page n'existe pas ou plus

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations ont été complétées.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès .

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'installation de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation commence. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hébergements, donc s'il vous plaît soyez patient.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et les activations ont été achevées.

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s a été installé et activé avec succès .

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation et d'activation commence. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hébergements, donc s'il vous plaît soyez patient.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L'activation de l'extension a échoué.

en: Plugin installed successfully.
fr_FR: Extension installée avec succès.

en: Plugin install failed.
fr_FR: L'installation de l'extension a échoué.

en: Installing the plugin&#8230;
fr_FR: Installation de l'extension&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
fr_FR: Déballage du paquet&#8230;

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
fr_FR: Téléchargement du package d'installation de <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Install package not available.
fr_FR: Le paquet à installer n'est pas disponible.

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Install
fr_FR: Installer

en: Status
fr_FR: Statut

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
fr_FR: Aucune extension à installer ou activer. <a href="%1$s" title="Retour au tableau de bord">Retour au tableau de bord</a>

en: Not Updated
fr_FR: Non actualisée

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installée mais pas activée

en: Not Installed
fr_FR: Pas installé

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Required
fr_FR: Requis

en: WordPress Repository
fr_FR: Dépôt de WordPress

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré-emballés

en: Private Repository
fr_FR: Dépôt privé

en: External Link
fr_FR: Lien externe

en: Dismiss this notice
fr_FR: Rejeter cet avis

en: The following plugin was activated successfully: %s.
fr_FR: L'extension suivants a été activée avec succès :% s

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Toutes les extensions installées et activées avec succès. %1$s

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Extension activée avec succès.

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retour à l'installation des extensions obligatoires

en: Something went wrong.
fr_FR: Quelque chose s'est mal passé.

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation de l'extension : %s

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les extensions

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les extensions obligatoires

en: All
fr_FR: Tous

en: Submit Form
fr_FR: Soumettre le formulaire

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: for using my contact form! Your email was successfully sent!
fr_FR: pour utiliser notre formulaire de contact ! Votre email a été envoyé avec succès !

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: Please check if you've filled all the fields with valid information. Thank you.
fr_FR: S'il vous plaît vérifiez si vous avez rempli tous les champs avec des informations valides. Merci.

en: Comments:
fr_FR: Commentaires :

en: Subject:
fr_FR: Sujet :

en: Email:
fr_FR: Email :

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Post Comment
fr_FR: Publier ce commentaire

en: Comment...
fr_FR: Commentaire ...

en: Log out &raquo;
fr_FR: Vous déconnecter &raquo;

en: Log out of this account
fr_FR: Déconnexion de ce compte

en: Logged in as
fr_FR: Connecté en tant que

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
fr_FR: Vous devez être %sidentifié sur%s pour poster un commentaire.

en: Leave A Comment
fr_FR: Ecrire un commentaire

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Email (required)
fr_FR: Email (obligatoire)

en: Name (required)
fr_FR: Nom (obligatoire)

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: One Comment
fr_FR: Un commentaire

en: No Comments
fr_FR: Aucun commentaire

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr_FR: Cet article est protégé par un mot de passe. Saisissez le mot de passe pour lire les commentaires.

en: Replies Created:
fr_FR: Réponses créées :

en: Topics Started:
fr_FR: Sujets débutés :

en: Forum Role:
fr_FR: Role dans le forum :

en: Post count: %s
fr_FR: Nombre de sujet : %s

en: Tags:
fr_FR: Mots clés :

en: Search the Forum...
fr_FR: Rechercher dans le forum...

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
fr_FR: Si vous ne trouvez pas ce que vous cherchez, tentez une nouvelle recherche !

en: Need a new search?
fr_FR: Besoin d'un nouvelle recherche ?

en: Edit profile
fr_FR: Editer le profil

en: About
fr_FR: A propos

en: So far %s has created %s blog entries.
fr_FR: Jusqu'ici %s a créé %s les entrées de blog.

en: This author has not yet filled in any details.
fr_FR: Cet auteur n'a pas encore renseigné de détails.

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: 1 Comment
fr_FR: 1 Commentaire

en: 0 Comments
fr_FR: 0 Commentaire

en: Categories:
fr_FR: Catégories

en: By
fr_FR: Par

en: ThemeForest Purchase Code
fr_FR: Code d'Achat ThemeForest

en: You can create one from ThemeForest's user settings page.
fr_FR: Vous pouvez en créer un à partir de la page des paramètres de l'utilisateur de ThemeForest.

en: ThemeForest Secret API Key
fr_FR:  Clé secrète ThemeForest API

en: ThemeForest Username
fr_FR: Nom d'utilisateur ThemeForest

en: Theme Updater
fr_FR: Mise à jour du thème

en: Auto Updates
fr_FR: Mises à jour automatique

en: Transfer Theme Options Data
fr_FR: Transférer les  options de données du thème

en: You can use the two buttons below to backup your current options, and then restore it back at a later time. This is useful if you want to experiment on the options but would like to keep the old settings in case you need it back.
fr_FR: Vous pouvez utiliser les deux boutons ci-dessous pour sauvegarder vos options actuelles, puis le restaurer à une date ultérieure. Ceci est utile si vous voulez expérimenter des réglages sur les options, mais souhaitez conserver les anciens paramètres dans le cas où vous avez besoin de revenir en arrière.

en: Backup and Restore Options
fr_FR: Options de sauvegarde et de restauration

en: Backup
fr_FR: Sauvegarde

en: Paste your CSS code, do not include any tags or HTML in thie field. Any custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the !important tag may be needed.
fr_FR: Collez votre code CSS, ne pas inclure les tags ou les balises HTML. Tout CSS personnalisé entré ici remplacera le CSS du thème. Dans certains cas, la balise !importante peut être nécessaire.

en: CSS Code
fr_FR: Code CSS

en: Advanced CSS Customizations
fr_FR: Personnalisations avancées du CSS

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Insert your text and it will appear in the second message box on the acount page.
fr_FR: Insérez votre texte et il apparaîtra dans la deuxième boîte de message sur la page du compte.

en: Account Area Message 2
fr_FR: Espace compte Message 2

en: Insert your text and it will appear in the first message box on the acount page.
fr_FR: Insérez votre texte et il apparaîtra dans la première boîte de message sur la page du compte.

en: Account Area Message 1
fr_FR: Espace compte Message 1

en: Check the box to show the social icons on product pages, uncheck to disable.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les icônes sociales sur les pages des produits, décochez la case pour désactiver.

en: Show Woocommerce Social Icons
fr_FR: Voir les icônes sociales WooCommerce

en: Check the box to show the Cart icon, uncheck to disable. Please note these will not show with Ubermenu.
fr_FR: Cochez la case pour afficher l'icône de panier, décochez pour désactiver. S'il vous plaît noter qu'elles n'apparaîtront pas avec Ubermenu.

en: Show Woocommerce Cart Link in Main Menu
fr_FR: Afficher le lien panier Woocommerce dans le menu principal

en: Check the box to show My Account link, uncheck to disable. Please note these will not show with Ubermenu.
fr_FR: Cochez cette case pour voir le lien Mon Compte, décochez pour désactiver. S'il vous plaît noter qu'il n'apparaîtra pas avec Ubermenu.

en: Show Woocommerce My Account Link in Main Menu
fr_FR: Voir le lien Mon Compte WooCommerce dans le menu principal

en: Check the box to show the Cart icon, uncheck to disable. Please note this will not show with Ubermenu.
fr_FR: Cochez la case pour afficher l'icône de panier, décochez pour désactiver. S'il vous plaît noter que ce ne sera pas montrer avec Ubermenu.

en: Show Woocommerce Cart Icon in Secondary Menu
fr_FR: Afficher l'icône panier Woocomerce dans le menu secondaire

en: Check the box to show My Account link, uncheck to disable. Please note this will not show with Ubermenu.
fr_FR: Cochez cette case pour montrer le lien Mon Compte, décochez pour désactiver. S'il vous plaît noter que ce ne sera pas affiché avec Ubermenu.

en: Show Woocommerce My Account Link in Secondary Menu
fr_FR: Voir le lien Mon Compte WooCommerce dans le menu secondaire

en: Check the box to show the order notes on the checkout page..
fr_FR: Cochez la case pour afficher les notes de commande sur la page de paiement.

en: Show Woocommerce Order Notes on Checkout
fr_FR: Voir les notes WooCommerce sur la commande à la caisse

en: Check the box to use Avada's one page checkout template.
fr_FR: Cochez la case pour utiliser une page de modèle de caisse de Avada.

en: Use Woocommerce One Page Checkout
fr_FR: Utilisez une page de caisse WooCommerce.

en: Check the box to disable the ordering boxes displayed on the shop page.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les cases de commande affichées sur la page de la boutique.

en: Disable Woocommerce Shop Page Ordering Boxes
fr_FR: Désactiver les cases commande de la page boutique WooCommercepage

en: Select the number of columns for the archive/category pages.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de colonnes pour les pages archives/catégories.

en: Woocommerce Archive/Category Number of Product Columns
fr_FR: Nombre de colonnes de produits Archive WooCommerce / Catégorie

en: Select the number of columns for the main shop page.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de colonnes pour la page principale de la boutique.

en: Woocommerce Number of Product Columns
fr_FR: Woocommerce Nombre de Colonnes de Produits

en: Woocommerce Number of Products per Page
fr_FR: Woocommerce Nombre de Produits par Page

en: Check the box to disable open graph meta tags which is mainly used when sharing pages on social networking sites like Facebook.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les balises meta Open Graph qui sont principalement utilisées lors du partage de pages sur les sites de réseaux sociaux comme Facebook.

en: Disable Open Graph Meta Tags
fr_FR: Désactiver les balises meta Open Graph

en: Check the box to disable font awesome.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver font awesome.

en: Disable FontAwesome
fr_FR: Désactiver FontAwesome

en: Check the box to disable elastic slider.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver elastic slider.

en: Disable Elastic Slider
fr_FR: Désactiver Elastic Slider

en: Check the box to disable fusion slider.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver fusion slider.

en: Disable Fusion Slider
fr_FR: Désactiver Fusion Slider

en: Check the box to enable the ToTop script on mobile devices.
fr_FR: Cochez la case pour activer le script ToTop pour appareils mobiles.

en: Enable ToTop Script on mobile
fr_FR: Activer le script ToTop pour appareils mobiles

en: Check the box to disable the ToTop script which adds the scrolling to top functionality.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver le script vers le haut qui ajoute la fonctionnalité de défilement vers le haut.

en: Disable ToTop Script
fr_FR: Désactiver le script ToTop

en: Check the box to disable google map.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver Google maps.

en: Disable Google Map Scripts
fr_FR: Désactiver les scripts Google Maps

en: Check the box to disable Vimeo API scripts.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les scripts API Vimeo.

en: Disable Vimeo API Scripts
fr_FR: Désactiver les scripts API Vimeo

en: Check the box to disable Youtube API scripts.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les scripts API Youtube.

en: Disable Youtube API Scripts
fr_FR: Désactiver les scripts API Youtube

en: Check the box to disable CSS animations on mobiles only.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les animations CSS sur appareils mobiles seulement.

en: Disable CSS Animations on Mobiles Only
fr_FR: Désactiver les animations CSS sur appareils mobile seulement

en: Check the box to disable CSS animations on shortcode items.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les animations CSS sur les éléments de shortcode.

en: Disable CSS Animations
fr_FR: Désactiver les animations CSS

en: Check the box if you are are using UberMenu, this option adds UberMenu support without editing any code.
fr_FR: Cochez cette case si vous utilisez UberMenu, cette option ajoute le support UberMenu sans modifier le code.

en: UberMenu Plugin Support
fr_FR: Support pour Extension UberMenu

en: Check the box to disable the Avada styles and use the default Revolution Slider styles.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les styles Avada et utiliser les styles par défaut Révolution Slider.

en: Disable Avada Styles For Revolution Slider
fr_FR: Désactiver les styles Avada pour Révolution Slider

en: Check to disable the theme's mega menu.
fr_FR: Cochez pour désactiver le thème mega menu.

en: Disable Mega Menu
fr_FR: Désactiver Mega Menu

en: enable_disable_heading
fr_FR: activer_désactiver_titres

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Check the box to allow social icons to open in a new window.
fr_FR: Cochez la case pour permettre les icônes sociaux de s'ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

en: Open Social Icons in a New Window
fr_FR: Ouvrir les icônes sociaux dans une nouvelle fenêtre

en: Check to add 'nofollow' attribute to all social links.
fr_FR: Cochez pour ajouter l'attribut 'nofollow' à tous les liens sociaux.

en: Add 'nofollow' to social links
fr_FR: Ajouter "nofollow" aux liens sociaux

en: Check the box to show featured images on FAQ archive page.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les images en vedette sur la page FAQ de l'archive.

en: FAQ Featured Images
fr_FR: Images à la une FAQ

en: Check the box to disable featured images on regular pages.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les images en vedette sur les pages régulières.

en: Featured Images on Pages
fr_FR: Images en vedette sur les pages

en: Check the box to allow comments on regular pages.
fr_FR: Cochez la case pour autoriser les commentaires sur les pages régulières.

en: Allow Comments on Pages
fr_FR: Permettre les Commentaires sur les Pages

en: Check the box to have the read more sign [...] on excerpts link to single post page.
fr_FR: Cochez la case pour avoir le signe lire plus [...] sur des extraits de lien vers la page du post unique.

en: Make [...] Link to Single Post Page
fr_FR: Faire [...] Lien vers la page du post unique

en: Check the box to disable the read more sign [...] on excerpts throughout the site.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver le signe lire plus [...] sur des extraits dans tout le site.

en: Disable [...] on Excerpts
fr_FR: Désactiver [...] sur les extraits

en: Choose if the excerpt length should be based on words or characters.
fr_FR: Choisissez si la longueur de l'extrait devrait être basée sur des mots ou des caractères.

en: Basis for Excerpt Length
fr_FR: Base de la longueur de l'extrait

en: This option controls the amount of related projects / posts that show up on each single portfolio and blog post. ex: 5
fr_FR: Cette option contrôle la quantité de projets / posts connexes qui apparaissent sur chaque portefeuille unique et blog. ex: 5

en: Number of Related Posts / Projects
fr_FR: Nombre d'Articles / Projets Apparentés

en: Controls the side navigation animation for child pages, on click or hover.
fr_FR: Contrôle l'animation de la navigation latérale pour les pages enfant, au clic ou en survol.

en: Sidenav Behavior
fr_FR: Comportement de la Navigation Latérale

en: Misc Options
fr_FR: Options diverses

en: Check the box if you want to hide featured images for search results.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez masquer les images en vedette dans les résultats de recherche.

en: Hide Featured Images from Search Results
fr_FR: Cacher les images en vedette des résultats de recherche

en: Set the number of search results per page.
fr_FR: Définissez le nombre de résultats de recherche par page.

en: Number of Search Results Per Page
fr_FR: Nombre de résultats de recherche par page

en: Check the box if you want to hide excerpt for search results.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez masquer l'extrait des résultats de recherche.

en: Hide Search Results Excerpt
fr_FR: Cacher l'Extrait de Résultats de Recherche

en: Select the type of content to display in search results.
fr_FR: Sélectionnez le type de contenu à afficher dans les résultats de recherche.

en: Search Results Content
fr_FR: Résultats de la recherche de contenu

en: Select the layout for the search results page.
fr_FR: Sélectionnez la disposition pour la page de résultats de recherche.

en: Search Results Layout
fr_FR: Disposition des résultats de la recherche

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Select the recaptcha color scheme.
fr_FR: Sélectionnez le schéma de couleur du ReCaptcha.

en: ReCaptcha Color Scheme
fr_FR: Schéma de couleur du ReCaptcha

en: ReCaptcha Private Key
fr_FR: Clé privée du ReCaptcha

en: Follow the steps in <a href='http://theme-fusion.com/avada-doc/pages/setting-up-contact-page/'> our docs</a> to get key.
fr_FR: Suivez les étapes de <a href='http://theme-fusion.com/avada-doc/pages/setting-up-contact-page/'> nos docs</a> pour obtenir la clé.

en: ReCaptcha Public Key
fr_FR: Clé publique du ReCaptcha

en: Custom Marker Icon
fr_FR: Marqueur d'icône personnalisé

en: Custom styling setting only. Pick a color for the info box text.
fr_FR: Configuration personnalisée seulement. Choisissez une couleur pour le texte de la boîte info.

en: Info Box Text Color
fr_FR: Couleur du texte de la boîte info

en: Custom styling setting only. Pick a color for the info box background.
fr_FR: Configuration personnalisée seulement. Choisissez une couleur d'arrière-plan pour la boîte info.

en: Info Box Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la boîte info

en: Custom styling setting only. Type in custom info box content to replace address string. For multiple addresses, separate info box contents by using the | symbol. ex: InfoBox 1|InfoBox 2|InfoBox 3
fr_FR: Configuration personnalisée seulement. Tapez un contenu personnalisé de la boîte info pour remplacer la chaîne adresse. Pour plusieurs adresses, séparer le contenu de la boîte info en utilisant le symbole | . ex: Boîte info 1|Boîte info 2|Boîte info 3

en: Info Box Content
fr_FR: Contenu de la boîte info

en: Custom styling setting only. Choose between default or custom info box.
fr_FR: Configuration personnalisée seulement. Choisissez entre défaut ou boîte info personnalisée.

en: Info Box Styling
fr_FR: Configuration de la boîte info

en: Map Overlay Color
fr_FR: Couleur du Calque de la Carte

en: Choose default styling for classic google map styles. Choose theme styling for our custom style. Choose custom styling to make your own with the advanced options below.
fr_FR: Choisissez le style par défaut de la carte Google classique. Choisissez la configuration du thème pour notre style personnalisé. Choisissez un style personnalisé pour faire votre propre style avec les options avancées ci-dessous.

en: Select the Map Styling
fr_FR: Sélectionnez le style de la carte

en: Check the box to disable zoom control icon and pan control icon on google maps.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver l'icône de contrôle du zoom et le panneau de contrôle sur google maps.

en: Disable Map Zoom & Pan Control Icons
fr_FR: Désactiver les icônes de zoom de la carte et du panneau de contrôle

en: Check the box to disable scale on google maps.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver l'échelle sur google maps.

en: Disable Map Scale
fr_FR: Désactiver l'échelle de la carte

en: Check the box to disable scrollwheel on google maps.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver la molette de défilement sur google maps.

en: Disable Map Scrollwheel
fr_FR: Désactiver la molette de défilement sur la carte

en: Check the box to keep the popup graphic with address info hidden when the google map loads. It will only show when the pin on the map is clicked.
fr_FR: Cocher la case pour cacher la boîte d'infos d'adresse lorsque la carte se charge. La boîte s'affichera uniquement lorsque l'on clique sur le marqueur.

en: Show Map Popup On Click
fr_FR: Voir la carte Popup sur un clique

en: Check the box to hide the address pin.
fr_FR: Cocher la case pour cacher le marqueur d'adresse sur la carte.

en: Hide Address Pin
fr_FR: Cacher le Marqueur d'Adresse

en: Higher number will be more zoomed in.
fr_FR: Un nombre plus grand fera zommer plus.

en: Map Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom de la carte

en: Enter the email adress the form will be sent to.
fr_FR: Entrez l'adresse e-mail où le formulaire sera envoyé.

en: Single address ex: 775 New York Ave, Brooklyn, Kings, New York 11203. <br />For multiple markers, separate the addresses with the | symbol.<br /> ex: Address 1|Address 2|Address 3.<br />You can also use coordinates. ex: latlng=40.714224,-73.961452.
fr_FR: Adresse unique ex: 775 New York Ave, Brooklyn, Kings, New York 11203. <br />Pour plusieurs marqueurs, séparez les adresses avec le symbole | .<br />ex: Adresse 1|Adresse 2|Adresse 3.<br />Vous pouvez également utiliser les coordonnées. ex: latlng = 40.714224, -73,961452.

en: Google Map Address
fr_FR: Adresse Google Map

en: This will only be applied to maps that are not 100% width. It controls the distance to menu/page title. In pixels, ex: 100px.
fr_FR: Ce ne sera appliquée à des cartes qui ne sont pas 100% de la largeur. Cela contrôle la distance du menu/titre de la page. En pixels, ex: 100px.

en: Google Map Top Margin
fr_FR: Marge supérieure Google Map

en: Google Map Height
fr_FR: Hauteur Google Map

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100px.
fr_FR: En pixels ou en pourcentage, ex: 100% ou 100px.

en: Google Map Width
fr_FR: Largeur Google Map

en: Select the type of google map to show on the contact page.
fr_FR: Sélectionnez le type de google map à afficher sur la page de contact.

en: Google Map Type
fr_FR: Type de Google Map

en: Check the box to show post images that are inside the post content area in the lightbox.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les images du post qui sont à l'intérieur de la zone de contenu du poste dans la visionneuse.

en: Show Post Images in Lightbox
fr_FR: Montrer les images du posts dans la visionneuse

en: Check the box to show social sharing buttons on lightbox.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les boutons de partage social sur la visionneuse.

en: Social Sharing
fr_FR: Partage social

en: Check the box to show the image description. The Alternative text field is used for the description.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la description de l'image. Le champ de texte alternatif est utilisé pour la description.

en: Show Description
fr_FR: Montrer la description

en: Check the box to show the image caption.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la légende de l'image.

en: Show Caption
fr_FR: Afficher la légende

en: Set the opacity of background, <br />0.1 (lowest) to 1 (highest).
fr_FR: Réglez l'opacité de l'arrière-plan, <br />0,1 (le plus bas) à 1 (le plus élevé).

en: Background Opacity
fr_FR: Opacité de l'arrière-plan

en: If autoplay is enabled, set the slideshow speed, 1000 = 1 second.
fr_FR: Si la lecture automatique est activée, réglez la vitesse du diaporama, 1000 = 1 seconde.

en: Slideshow Speed
fr_FR: Vitesse du diaporama

en: Check the box to autoplay the lightbox gallery.
fr_FR: Cochez la case pour la lecture automatique de la galerie de la visionneuse.

en: Autoplay the Lightbox Gallery
fr_FR: Lecture automatique de la galerie de la visionneuse

en: Check the box to show the gallery.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la galerie.

en: Show gallery
fr_FR: Montrer la galerie

en: Set the speed of the animation.
fr_FR: Réglez la vitesse de l'animation.

en: Animation Speed
fr_FR: Vitesse de l'animation

en: Check the box to disable Lightbox only on single posts and portfolio pages..
fr_FR: Cochez la case pour désactiver la visionneuse uniquement sur les posts simples et les pages du portfolio.

en: Check to disable Lightbox on mobile devices.
fr_FR: Cochez pour désactiver Lightbox sur les appareils mobiles.

en: Disable Lightbox On Mobile
fr_FR: Désactiver Lightbox sur les mobiles

en: Check to disable Lightbox.
fr_FR: Cliquez pour désactiver Lightbox

en: Disable Lightbox
fr_FR: Désactiver Lightbox

en: Controls the text color of the title font.
fr_FR: Contrôle la couleur de la police de titre

en: Title Color
fr_FR: Couleur du Tire

en: Enter the width for thumbnail without 'px' ex: 100.
fr_FR: Indiquer la largeur pour la vignette sans 'px'. ex: 100.

en: Thumbnail Width
fr_FR: Largeur de Vignette

en: In pixels, ex: 100px.
fr_FR: En pixels, ex : 100px.

en: Slider Height
fr_FR: Hauteur du Slider

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100.
fr_FR: En pixels ou en pourcentage, ex : 100% ou 100.

en: Slider Width
fr_FR: Largeur du Slider

en: Pagination circles below video slides
fr_FR: Cercles de pagination sous les diapositives videos

en: Slideshow speed
fr_FR: Vitesse du diaporama

en: Social Media
fr_FR: Média social

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Show Author
fr_FR: Afficher l'auteur

en: Check the box to enable comments on portfolio items.
fr_FR: Cochez la case pour activer les commentaires sur les éléments du portfolio.

en: Show Comments
fr_FR: Afficher les commentaires

en: Portfolio Slug
fr_FR: Fil du portfolio

en: General Portfolio Options
fr_FR: Options Générales du Portfolio

en: Date Format
fr_FR: Format de la date

en: Check the box to hide the tags from post meta.
fr_FR: Cocher la case pour cacher les balises méta dans l'article.

en: Disable Post Meta Tags
fr_FR: Désactiver les Balises Métas des Articles

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Related Posts
fr_FR: Articles connexes

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Excerpt Length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Select a custom social icon box color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée de la boîte d'icône sociale.

en: Select a custom social icon color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur personnalisée de l'icône sociale.

en: Person Shortcode
fr_FR: Shortcode pour la Personne

en: Controls the border color of the modal popup box
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure de la boîte modale en popup

en: Modal Border Color
fr_FR: Couleur de Bordure de Boîte Modale

en: Icon Color
fr_FR: Couleur d'Icône

en: Controls the color of the circle border when used with icons.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure du cercle de l'Icône

en: Icon Circle Border Color
fr_FR: Couleur de Bordure du Cercle de l'Icône

en: Controls the color of the circle when used with icons.
fr_FR: Contrôle la couleur du cercle de l'Icône

en: Icon Circle Background Color
fr_FR: Couleur de Fond du Cercle de l'Icône

en: Icon Shortcode
fr_FR: Shortcode pour les Icônes

en: Button Border Width
fr_FR: Largeur de la Bordure du Bouton

en: Set the bottom color of the button background or leave empty for solid color.
fr_FR: Règle la couleur inférieure de fond du bouton - Laisser vide pour une couleur pleine

en: Button Gradient Bottom Color
fr_FR: Couleur du haut de dégradé du bouton

en: Set the top color of the button background.
fr_FR: Règle la couleur supérieure de fond du bouton

en: Button Gradient Top Color
fr_FR: Couleur du bas de dégradé du bouton

en: Select the default button type.
fr_FR: Sélectionnez le type de bouton par défaut.

en: Button Type
fr_FR: Type de Bouton

en: Select the default shape for buttons.
fr_FR: Sélectionnez la forme par défaut des boutons

en: Button Shape
fr_FR: Forme du Bouton

en: Select the default button size.
fr_FR: Sélectionnez la taille par défaut des boutons

en: Button Size
fr_FR: Taille du Bouton

en: Button Shortcode
fr_FR: Bouton Shortcode

en: Mobile Menu Colors
fr_FR: Couleur du Menu pour Mobiles

en: Secondary Menu Colors
fr_FR: Couleurs du Menu Secondaire

en: Woo Cart Menu Background Color
fr_FR: Couleur de Fond du Menu du panier Woocommerce

en: Link Color
fr_FR: Couleur de Lien

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du Texte - Body

en: Sidebar Background Color
fr_FR: Couleur de Fond de la Barre Latérale

en: Content Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan pour le contenu

en: Select a color for the page title bar borders.
fr_FR: Sélectionnez la couleur des bordures pour la barre titre de page.

en: Page Title Bar Borders Color
fr_FR: Couleur des bordures de la barre titre de la page

en: Select a color for the page title bar background.
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière-plan pour la barre titre de la page.

en: Page Title Bar Background Color
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan de la barre titre de la page

en: Controls the background color of the top header section used in Headers 2-5.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'arrière-plan de la partie supérieure de l'en-tête utilisé dans les en-têtes 2-5.

en: Header Top Background Color
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan de l'en-tête haut

en: Controls the border colors for the header.
fr_FR: Contrôle les couleurs de bordures de l'en-tête.

en: Header Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure de l'en-tête

en: Primary Color
fr_FR: Couleur fondamentale

en: Background Colors
fr_FR: Couleurs d'arrière-plan

en: Select a scheme, all color options will automatically change to the defined scheme.
fr_FR: Sélectionnez un modèle, toutes les options de couleur changent automatiquement selon le modèle défini.

en: Predefined Color Scheme
fr_FR: Modèle de couleur prédéfini

en: Select a skin, all color options will automatically change to the defined skin.
fr_FR: Sélectionnez une apparence, toutes les options de couleurs changent automatiquement selon l'apparence définie.

en: Select Theme Skin
fr_FR: Sélectionnez l'apparence du thème

en: Styling
fr_FR: Style

en: In pixels, default is 17
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 17

en: In pixels, default is 24
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 24

en: In pixels, default is 27
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 27

en: In pixels, default is 48
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 48

en: In pixels, default is 20
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 20

en: WooCommerce Icon Font Size
fr_FR: Taille de la police de l'icône WooCommerce

en: Pagination Font Size
fr_FR: Taille de la police de la pagination

en: Page Title Subheader Font Size
fr_FR: Taille de la police du titre de la sous-page

en: Page Title Font Size
fr_FR: Taille de la police du titre de la page

en: Meta Data Font Size
fr_FR: Taille de la police de la Meta data

en: Header Tagline Font Size
fr_FR: Taille de la police du slogan de l'en-tête

en: In pixels, default is 11
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 11

en: Heading Font Size H6
fr_FR: Taille de la police de titre H6

en: Heading Font Size H5
fr_FR: Taille de la police de titre H5

en: Heading Font Size H4
fr_FR: Taille de la police de titre H4

en: In pixels, default is 16
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 16

en: Heading Font Size H3
fr_FR: Taille de la police de titre H3

en: In pixels, default is 18
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 18

en: Heading Font Size H2
fr_FR: Taille de la police de titre H2

en: In pixels, default is 34
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 34

en: Heading Font Size H1
fr_FR: Taille de la police de titre H1

en: Copyright Font Size
fr_FR: Taille de la police de droit d'auteur

en: Footer Widget Heading Font Size
fr_FR: Taille de la police des titres de pied de page des widgets

en: Sliding Bar Widget Heading Font Size
fr_FR: Taille de la police des titres de la barre coulissante des widgets

en: Sidebar Widget Heading Font Size
fr_FR: Taille de la police des titres de la barre latérale des widgets

en: In pixels, default is 10
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 10

en: Breadcrumbs Font Size
fr_FR: Taille de la police du fil d'ariane

en: Side Menu Font Size
fr_FR: Taille de la police du menu latéral

en: In pixels, default is 12
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est 12

en: Secondary Menu & Top Contact Info Font Size
fr_FR: Taille de la police pour le menu secondaire & la zone contact info

en: Main Menu Dropdown Font Size
fr_FR: Taille de la police pour le menu principal déroulant

en: In pixels, default is 14
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 14

en: Main Menu Font Size
fr_FR: Taille de la police pour le menu principal

en: In pixels, default is 13
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 13

en: Body Font Size
fr_FR: Taille de la police du corps de la page

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Select Footer Headings Font Family
fr_FR: Sélectionnez la famille de la police pour les tires de pied de page

en: Select Headings Font Family
fr_FR: Sélectionnez la famille de la police pour les titres

en: Select a font family for menu / navigation
fr_FR: Sélectionnez une famille de police pour le menu / navigation

en: Select Menu Font Family
fr_FR: Sélectionnez la famille de polices pour le menu

en: Standard Fonts
fr_FR: Polices standard

en: Adjust the settings below to load different character sets and types for fonts. More character sets and types equals to slower page load. Please read <a href='http://theme-fusion.com/?p=275938'>How to configure google web fonts settings</a> for more info.
fr_FR: Réglez les paramètres ci-dessous pour charger différents jeux de caractères et les types de polices. Plus il y aura de jeux de caractères et de types plus la page sera lente à charger. S'il vous plaît veuillez lire <a href='http://theme-fusion.com/?p=275938'>Comment configurer les paramètres de polices web google</a> pour plus d'infos.

en: Google Font Settings
fr_FR: Paramètres de police Google

en: Select a font family for footer headings
fr_FR: Sélectionnez une famille de polices pour les titres de pied de page

en: Select Footer Headings Font
fr_FR: Sélectionnez la police des titres de pied de page

en: Select a font family for headings
fr_FR: Sélectionnez une famille de police pour les rubriques

en: Select Headings Font
fr_FR: Sélectionnez la police pour les rubriques

en: Select a font family for navigation
fr_FR: Sélectionnez une famille de police pour la navigation

en: Select Menu Font
fr_FR: Sélectionnez la police du menu

en: Select a font family for body text
fr_FR: Sélectionnez une famille de police pour le corps du texte

en: Select Body Font Family
fr_FR: Sélectionnez la famille de police pour le corps de la page

en: Google Fonts
fr_FR: Police Google

en: Upload the .eot font file.
fr_FR: Téléchargez le fichier de police .eot.

en: Custom Font .eot
fr_FR: Police personnalisée .eot

en: Upload the .svg font file.
fr_FR: Téléchargez le fichier de police .svg.

en: Custom Font .svg
fr_FR: Police personnalisée .svg

en: Upload the .ttf font file.
fr_FR: Téléchargez le fichier de police .ttf.

en: Custom Font .ttf
fr_FR: Police personnalisée .ttf

en: Upload the .woff font file.
fr_FR: Téléchargez le fichier de police .woff.

en: Custom Font .woff
fr_FR: Police personnalisée .woff

en: This will override the google / standard font options. All 4 files are required.
fr_FR: Ceci remplacera les options de police Google / standard. Les 4 fichiers sont nécessaires.

en: Custom Font For Menus And Headings
fr_FR: Police personnalisée pour les menus et rubriques

en: Custom Nav / Headings Font
fr_FR: Police personnalisée Nav / Rubriques

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Select an image or insert an image url to use for the main content area backgroud.
fr_FR: Sélectionnez une image d'arrière-plan ou insérer une URL de l'image d'arrière-plan à utiliser pour la zone principale de contenu.

en: Background Image For Main Content Area
fr_FR: Image d'arrière-plan pour la zone principale de contenu

en: Background Options Below Work For Boxed & Wide Mode
fr_FR: Les options d'arrière-plan ci-dessous fonctionnent pour le mode en boîte & le mode large

en: Both Modes
fr_FR: Les deux modes

en: Select a Background Pattern
fr_FR: Sélectionnez un motif d'arrière-plan

en: Check the box to display a pattern in the background. If checked, select the pattern from below.
fr_FR: Cochez la case pour afficher un motif en arrière-plan. Si elle est cochée, sélectionnez le modèle de motif ci-dessous.

en: Background Pattern
fr_FR: Motif d'arrière-plan

en: Select a background color.
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière-plan.

en: Background Color For Outer Areas In Boxed Mode
fr_FR: Couleur d'arrière-plan pour les zones extérieures en mode boîte

en: Check this box to have the background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que l'image d'arrière-plan s'affichage à 100% en largeur et en hauteur et met à l'échelle en fonction de la taille du navigateur.

en: Select an image or insert an image url to use for the backgroud.
fr_FR: Sélectionnez une image ou insérer une URL de l'image à utiliser pour l'arrière-plan.

en: Background Image For Outer Areas In Boxed Mode
fr_FR: Image d'arrière-plan pour les zones extérieures en mode boîte

en: Background options below only work in boxed mode
fr_FR: Les options d'arrière-plan ci-dessous ne fonctionnent qu'en mode boîte

en: Boxed Mode Only
fr_FR: Mode en boîte uniquement

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Select the sidebar 1 position for the search pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_FR: Sélectionnez la position de la barre latérale 1 pour les pages de recherche. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle sera affichée sur le côté opposé.

en: Search Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale de recherhce

en: Select sidebar 2 that will display on the search results page. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_FR: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera sur la page de résultats de recherche. La barre latérale 2 ne peut être utilisée si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Search Page Sidebar 2
fr_FR: Page de recherche barre latérale 2

en: Select sidebar 1 that will display on the search results page.
fr_FR: Sélectionnez la barre latérale 1 qui s'affichera sur la page de résultats de recherche.

en: Search Page Sidebar 1
fr_FR: Page de recherche barre latérale 1

en: Search Page
fr_FR: Page de recherche

en: Select sidebar 2 that will display on forum pages globally. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_FR: Sélectionnez la barre latérale 2 qui s'affichera globalement sur les pages du forum. La barre coulissante 2 ne peut être utilisé que si la barre coulissante 1 est sélectionnée.

en: Select sidebar 1 that will display on forum pages globally.
fr_FR: Sélectionnez la barre coulissante 1 qui s'affichera globalement sur les pages du forum.

en: Woocommerce Archive/Category Sidebar 2
fr_FR: Archive WooCommerce / Catégorie barre latérale 2

en: Woocommerce Archive/Category Sidebar 1
fr_FR: Archive WooCommerce / Catégorie barre latérale 1

en: Footer Social Icons Tooltip Position
fr_FR: Position de l'info-bulle des icônes sociales en boîte en pied de page

en: Footer Social Icons Boxed Radius
fr_FR: Radius Icônes sociales en boîte en pied de page

en: Footer Social Icons Custom Box Color
fr_FR: Couleur personnalisée Icônes sociales en boîte en pied de page

en: Footer Social Icons Boxed
fr_FR: Icônes sociales en boîte en pied de page

en: Footer Social Icons Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée des icônes sociales en pied de page

en: Select the checkbox to show social media icons on the footer of the page.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les icônes médias sociales dans le pied de la page.

en: Display Social Icons on Footer of the Page
fr_FR: Afficher les icônes sociales dans le pied de page

en: Social Icon Options
fr_FR: Options des icônes sociales

en: Copyright Bottom Padding
fr_FR: Marge inférieure de droits d'auteur

en: In pixels, ex: 18px
fr_FR: En pixels, ex: 18px

en: Copyright Top Padding
fr_FR: Marge supérieure de droits d'auteur

en: Enter the text that displays in the copyright bar. HTML markup can be used.
fr_FR: Entrez le texte qui s'affiche dans la barre de droitsd'auteur. Les balises HTML peuvent être utilisées.

en: Copyright Text
fr_FR: Texte de droits d'auteur

en: Check the box to display the copyright bar.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la barre de droits d'auteur.

en: Copyright Bar
fr_FR: Barre de droits d'auteur

en: Copyright Options
fr_FR: Options de droits d'auteur

en: Copyright Area / Social Icon Options
fr_FR: Zone de droits d'auteur / Options des icônes sociales

en: Footer Bottom Padding
fr_FR: Marge inférieure du pied de page

en: In pixels, ex: 20px
fr_FR: En pixels, ex: 20px

en: Footer Top Padding
fr_FR: Marge supérieure du pied de page

en: Select the position from where background image starts.
fr_FR: Sélectionnez la position d'où l'image d'arrière-plan commence.

en: Background Position
fr_FR: Position de l'arrière plan

en: Check this box to have the footer background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que l'image d'arrière plan du pied de page s'affichage à 100% en largeur et en hauteur et met à l'échelle en fonction de la taille du navigateur.

en: Select an image or insert an image url to use for the footer widget area backgroud.
fr_FR: Sélectionnez une image d'arrière plan ou insérer une URL de l'image d'arrière plan à utiliser pour la zone widget du pied de page.

en: Background Image For Footer Area
fr_FR: Image d'arrière plan pour la zone du Pied de page

en: Select the number of columns to display in the footer.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de colonnes à afficher dans le pied de page.

en: Number of Footer Columns
fr_FR: Nombre de colonnes en Pied de page

en: Check the box to display footer widgets.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les widgets en pied de page.

en: Footer Widgets
fr_FR: Widgets du Pied de page

en: Footer Widgets Area Options
fr_FR: Options Widgets zone du pied de page

en: Footer Widgets Area
fr_FR: Widgets zone du pied de page

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Select the number of columns to display in the Sliding Bar.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de colonnes à afficher dans la barre coulissante.

en: Number of Sliding Bar Columns
fr_FR: Nombre de colonnes de la barre coulissante

en: Check the box to have the sliding bar open when the page loads.
fr_FR: Cochez la case pour avoir la barre coulissante ouverte lors du chargement de la page.

en: Sliding Bar Open On Page Load
fr_FR: Ouvre la barre coulissante pendant le chargement de la page

en: Check to enable a top border on the Sliding Bar.
fr_FR: Cocher pour activer une bordure supérieure sur la barre coulissante.

en: Enable Top Border on Sliding Bar
fr_FR: Activer la bordure supérieure sur la barre coulissante

en: Check to disable the top Sliding Bar on mobile devices.
fr_FR: Cocher pour désactiver la barre coulissante haute sur les appareils mobiles.

en: Disable Sliding Bar On Mobile
fr_FR: Désactiver barre coulissante sur mobile

en: Check to enable the top Sliding Bar.
fr_FR: Cocher pour activer la barre coulissante haute.

en: Enable Sliding Bar
fr_FR: Activer barre coulissante

en: Sliding Bar Options
fr_FR: options de la barre Coulissante

en: Sliding Bar
fr_FR: Barre coulissante

en: The text before the breadcrumb menu.
fr_FR: Le texte avant le menu Fil d'Ariane.

en: Breadcrumb Menu Prefix
fr_FR: Fil d'ariane Menu préfixe

en: Check to display breadcrumbs on mobile devices.
fr_FR: Vérifiez pour afficher le Fil d'Ariane sur les appareils mobiles.

en: Breadcrumbs on Mobile Devices
fr_FR: Fil d'Ariane sur les appareils mobiles

en: Choose to display breadcrumbs or search box in the page title bar.
fr_FR: Choisissez d'afficher le Fil d'Ariane ou la zone de recherche dans la barre page de titre.

en: Breadcrumbs or Search Box?
fr_FR: Fil d'Ariane ou champ de recherche?

en: Check to display the breadcrumbs or search bar in general. Uncheck to hide them.
fr_FR: Vérifiez pour afficher le Fil d'Ariane ou la barre de recherche en général. Décochez la case pour les masquer.

en: Display Breadcrumbs/Search Bar
fr_FR: Afficher Fil d'Ariane/Barre de recherche

en: Breadcrumb Options
fr_FR: Options du Fil d'Ariane

en: Check to enable parallax background image when scrolling.
fr_FR: Cocher pour activer l'image d'arrière-plan lors du défilement parallaxe.

en: Check this box to have the page title bar background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que la barre de titre de la page affiche 100% de l'image d'arrière plan en largeur et en hauteur et met à l'échelle en fonction de la taille du navigateur.

en: Select an image or insert an image url to use for the retina page title bar background.
fr_FR: Sélectionnez une image d'arrière-plan ou insérer une URL de l'image d'arrière-plan à utiliser pour la page barre titre de la page retina.

en: Page Title Bar Background (Retina Version @2x)
fr_FR: Arrière plan de la Barre de Titre de la page (Retina version @ 2x)

en: Select an image or insert an image url to use for the page title bar background.
fr_FR: Sélectionnez une image d'arrière-plan ou insérer une URL de l'image d'arrière-plan à utiliser pour la barre titre de la page.

en: Page Title Bar Background
fr_FR: Arrière plan de la Barre de Titre de la page

en: Page Title Bar Height
fr_FR: Hauteur de la Barre de Titre de la page

en: Check the box to show the page title bar. This is a global option for every page or post, and this can be overridden by individual page/post options.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la barre page de titre. Il s'agit d'une option globale pour chaque page ou post, et cela peut être remplacé par les options individuelles de la page / post.

en: Page Title Bar Options
fr_FR: Options de la Barre de Titre de la page

en: Page Title Bar
fr_FR: Barre de Titre de la page

en: Check to enable a circle border on the main menu cart and search icons.
fr_FR: Cocher pour activer le cercle autour des icônes panier et recherche dans le menu principal.

en: Enable Circle Border On Menu Icons
fr_FR: Activer le cercle autour de l'icônes dans le menu

en: Check to enable the search icon in the menu, uncheck to disable.
fr_FR: Cocher pour activer l'icône de recherche dans le menu, décochez pour désactiver.

en: Show Search Icon in Main Nav?
fr_FR: Voir Icône de Recherche dans Nav Pricipale?

en: Set the font size for mega menu column titles (menu 2nd level labels). In pixels, ex: 18px
fr_FR: Définissez la taille de la police pour les titres de colonne de meaga menu (étiquettes menu de 2e niveau). En pixels, ex: 18px

en: Mega Menu Column Title Size
fr_FR: Mega Menu taille de colonne Titre

en: Controls the the max width of the mega menu. In pixels, ex: 1100px.
fr_FR: Contrôle la largeur max du menu méga. En pixels, ex: 1100px.

en: In pixels, ex: 100px
fr_FR: En pixels, ex: 100px

en: Top Menu Dropdown Width
fr_FR: Largeur du Top Menu déroulant

en: In pixels, ex: 170px
fr_FR: En pixels, ex: 170px

en: Main Menu Dropdown Width
fr_FR: Largeur du Menu déroulant principal

en: Mobile Menu Item Padding
fr_FR: Marge Élément de menu Mobile

en: Menu Item Padding
fr_FR: Marge Élément de menu

en: Main Nav Height
fr_FR: Hauteur Principal Nav

en: Select between classic or modern mobile design.
fr_FR: Choisir entre le design classique ou moderne pour les mobiles.

en: Mobile Menu Design Style
fr_FR: Mobile Menu Style Design

en: Menu Options
fr_FR: Options du menu

en: Favicon for Apple iPad Retina Version (144px x 144px).
fr_FR: Favicon pour la Version Apple iPad Retina (144px x 144px).

en: Apple iPad Retina Icon Upload
fr_FR: Icône Apple iPad Retina Télécharger

en: Favicon for Apple iPad (72px x 72px).
fr_FR: Favicon pour Apple iPad (72px x 72px).

en: Apple iPad Icon Upload
fr_FR: Icône  Apple iPad Télécharger

en: Favicon for Apple iPhone Retina Version (114px x 114px).
fr_FR: Favicon pour la Version Apple iPhone Retina  (114px x 114px).

en: Apple iPhone Retina Icon Upload
fr_FR: Icône Apple iPhone Retina Télécharger

en: Favicon for Apple iPhone (57px x 57px).
fr_FR: Favicon pour Apple iPhone (57px x 57px).

en: Apple iPhone Icon Upload
fr_FR: Icône Apple iPhone Télécharger

en: Favicon for your website (16px x 16px).
fr_FR: Favicon pour votre site web (16px x 16px).

en: Favicon Options
fr_FR: Options Favicon

en: Logo Bottom Margin
fr_FR: Logo marge inférieure

en: Logo Top Margin
fr_FR: Logo Marge supérieure

en: Logo Right Margin
fr_FR: Logo Marge de droite

en: Logo Left Margin
fr_FR: Logo Marge gauche

en: Logo Alignment
fr_FR: Alignement du logo

en: If retina logo is uploaded, enter the standard logo (1x) version height, do not enter the retina logo height.
fr_FR: Si le logo retina est téléchargé, entrez la hauteur standard (1x) du logo, ne pas saisir la hauteur du logo retina.

en: Standard Logo Height for Retina Logo
fr_FR: Hauteur standard du logo Retina

en: If retina logo is uploaded, enter the standard logo (1x) version width, do not enter the retina logo width.
fr_FR: Si le logo retina est téléchargé, entrez la largeur standard (1x) du logo, ne pas saisir la largeur du logo retina.

en: Standard Logo Width for Retina Logo
fr_FR: Largeur standard du logo Retina

en: Select an image file for the retina version of the logo. It should be exactly 2x the size of main logo.
fr_FR: Sélectionnez un fichier image pour la version rétina du logo. Il doit être exactement 2x la taille du logo principal.

en: Logo (Retina Version @2x)
fr_FR: Logo (version Retina @ 2x)

en: Select an image file for your logo.
fr_FR: Sélectionnez un fichier image pour votre logo.

en: Logo Options
fr_FR: Optiopns de logo

en: Controls the max-width of the sticky header logo. If your logo is too large and does not allow the menu to fit on one line, then use this option and insert a smaller width for your logo. ex: 120
fr_FR: Contrôle la largeur-max du logo dans l'en-tête post-it. Si votre logo est trop grand et ne permet pas au menu de tenir sur une ligne, alors utilisez cette option et insérez une largeur inférieure pour votre logo. ex: 120

en: Sticky Header Logo Width
fr_FR: Largeur du logo dans l'en-tête post-it

en: Controls the font size of the menu items in the sticky header. Use a number without 'px', default is 14. ex: 14
fr_FR: Contrôle la taille de la police des éléments de menu dans l'en-tête post-it. Utilisez un nombre sans 'px', par défaut c' est 14. ex: 14

en: Sticky Header Navigation Font Size
fr_FR: Post-it en-tête taille de la police de la barre de navigation

en: Controls the space between each menu item in the sticky header. Use a number without 'px', default is 35. ex: 35
fr_FR: Contrôle l'espace entre chaque élément du menu dans l'en-tête post-it. Utilisez un nombre sans 'px', par défaut c'est 35. ex: 35

en: Sticky Header Menu Item Padding
fr_FR: Post-it en-tête marge élément de menu

en: Check to enable a fixed header when scrolling on mobiles, uncheck to disable.
fr_FR: Cocher pour activer une tête fixe lors du défilement sur les mobiles, décochez pour désactiver.

en: Enable Sticky Header on Mobiles
fr_FR: Activer Post-it en-tête sur les mobiles

en: Check to enable a fixed header when scrolling on tablets, uncheck to disable.
fr_FR: Cocher pour activer une tête fixe lors du défilement sur les tablettes, décochez pour désactiver.

en: Enable Sticky Header on Tablets
fr_FR: Activer Post-it en-tête sur les tablettes

en: Check to enable a fixed header when scrolling, uncheck to disable.
fr_FR: Cocher pour activer une tête fixe lors du défilement, décochez pour désactiver.

en: Enable Sticky Header
fr_FR: Activer Post-it en-tête

en: Sticky Header Options
fr_FR: Options post-it de l'en-tête

en: Sticky Header Info
fr_FR: Post-it info en-tête

en: Sticky Header
fr_FR: Post-it en-tête

en: Controls the tooltip position of the social icons in the footer.
fr_FR: Contrôle la position de l'info-bulle des icônes sociales dans le pied de page.

en: Header Social Icons Tooltip Position
fr_FR: Position de l'info-bulle des icônes sociales de l'en-tête

en: Boxradius for the social icons. In pixels, ex: 4px.
fr_FR: Boxradius pour les icônes sociales. En pixels, ex: 4px.

en: Header Social Icons Boxed Radius
fr_FR: Radius des icônes sociales de l'en-tête en boîte

en: Header Social Icons Custom Box Color
fr_FR: Couleur personnalisé des icônes sociales en boîte de l'en-tête

en: Controls the color of the social icons in the footer.
fr_FR: Contrôle la couleur des icônes sociales dans le pied de page.

en: Header Social Icons Boxed
fr_FR: Icônes sociales de l'en-tête en boîte

en: Header Social Icons Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée des icônes sociales de l'en-tête

en: Header Social Icons
fr_FR: Icônes sociales de l'en-tête

en: Header Bottom Padding
fr_FR: Marge du bas de l'en-tête

en: In pixels, ex: 10px
fr_FR: En pixels, ex: 10px

en: Header Top Padding
fr_FR: Marge du haut de l'en-tête

en: Select how the background image repeats.
fr_FR: Sélectionnez la façon dont l'arrière-plan se répète.

en: Background Repeat
fr_FR: Répéter l'arrière-plan

en: Parallax Background Image
fr_FR: Parallaxe arrière-plan

en: Check this box to have the header background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que l'arrière-plan de l'en-tête affichage à 100% l'image en largeur et en hauteur et met à l'échelle en fonction de la taille du navigateur.

en: 100% Background Image
fr_FR: 100% arrière-plan

en: Select an image or insert an image url to use for the header background.
fr_FR: Sélectionnez une image ou insérer une URL de l'image à utiliser pour l'arrière-plan de l'en-tête.

en: Background Image For Header Area
fr_FR: Arrière-plan pour la zone en-tête

en: Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l'en-tête

en: Email address will display in the Contact Info section of your top header.
fr_FR: L'adresse e-mail s'affiche dans la section coordonnées de votre en-tête supérieur.

en: Phone number will display in the Contact Info section of your top header.
fr_FR: Le numéro de téléphone s'affiche dans la section coordonnées de votre en-tête supérieur.

en: Slider Position
fr_FR: Position du slider

en: Select a Header Layout
fr_FR: Sélectionnez une mise en page d'en-tête

en: Header Content Options
fr_FR: Options de contenu d'en-tête

en: Header Info
fr_FR: Info d'en-tête

en: Header
fr_FR: En-Tête

en: Controls the width of the sidebar 2. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la barre latérale 2. En px ou%, ex: 100% ou 1170px.

en: Sidebar 2 Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale 2

en: Controls the width of the sidebar 1. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la barre latérale 1. En px ou%, ex: 100% ou 1170px.

en: Sidebar 1 Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale 1

en: These settings are used on pages with 2 sidebars. Total values must add up to 100.
fr_FR: Ces paramètres sont utilisés sur les pages avec 2 barres latérales. Le nombre totale des valeurs doit être égale à 100.

en: Content + Sidebar + Sidebar Width
fr_FR: Contenu + Barre latérale + Largeur de la barre latérale

en: Controls the width of the sidebar. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la barre latérale. En px ou%, ex: 100% ou 1170px.

en: Sidebar Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale

en: Controls the width of the content area. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la zone de contenu. En px ou%, ex: 100% ou 1170px.

en: Content Width
fr_FR: Largeur du contenu

en: These settings are used on pages with 1 sidebar. Total values must add up to 100.
fr_FR: Ces paramètres sont utilisés sur les pages avec une barre latérale. Le nombre totale des valeurs doit être égale à 100.

en: Content + Sidebar Width
fr_FR: Contenu + largeur de la Sidebar

en: Controls the overall site width. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur globale du site. En px ou %, ex: 100% ou 1170px.

en: Select boxed or wide layout.
fr_FR: Sélectionnez disposition en boîte ou en large.

en: Layout
fr_FR: Disposition

en: Site Width
fr_FR: Largeur du site

en: Add code before the &lt;/body&gt; tag.
fr_FR: Ajoutez le code avant la balise &lt;/body&gt;

en: Space before &lt;/body&gt;
fr_FR: Espace avant &lt;/body&gt;

en: Add code before the &lt;/head&gt; tag.
fr_FR: Ajoutez le code avant la balise &lt;/head&gt;

en: Space before &lt;/head&gt;
fr_FR: Espace avant &lt;/head&gt;

en: Tracking Code
fr_FR: Code de suivi

en: Tracking / Space Before Head / Space Before Body Code
fr_FR: Suivi / Espace avant de la tête / espace avant le code du corps

en: Check this box to use the fixed layout for the iPad in portrait view.
fr_FR: Cochez cette case pour utiliser la mise en page fixe pour l'iPad en mode portrait.

en: Use Fixed Layout for iPad Portrait
fr_FR: Utilisez la mise en page fixe pour le mode portrait  sur iPad

en: Check this box to use the responsive design features. If left unchecked then the fixed layout is used.
fr_FR: Cochez cette case pour utiliser les fonctionnalités de responsive design. Si rien ce n'est pas coché alors la mise en page fixe est utilisé.

en: Responsive Options
fr_FR: Options de Responsive

en: Import Demo Content
fr_FR: Importer le contenu Démo

en: General
fr_FR: Général

en: bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: bottom center
fr_FR: En bas au centre

en: bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: center right
fr_FR: Centre droit

en: center center
fr_FR: Centre centre

en: center left
fr_FR: Centre gauche

en: top right
fr_FR: En haut à droite

en: top center
fr_FR: En haut au centre

en: top left
fr_FR: En haut à gauche

en: repeat
fr_FR: Répétition

en: repeat-y
fr_FR: Répétition-y

en: repeat-x
fr_FR: Répétition-x

en: no-repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: Upload Error: %s
fr_FR: Télécharger erreur: %s

en: options panel
fr_FR: Panneau d'options

en: This theme comes with an %s to configure settings. This theme also supports widgets, please visit the %s widgets settings page to configure them.
fr_FR: Ce thème est livré avec un %s pour configurer les paramètres. Ce thème prend également en charge les widgets, s'il vous plaît visitez la page des paramètres de widgets %s pour les configurer.

en: Save All Changes
fr_FR: Enregistrer toutes les modifications

en: Working...
fr_FR: En train de travailler ...

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
fr_FR: Avertissement- Ce panneau d'options ne fonctionnera pas correctement sans javascript!

en: Support Forum
fr_FR: Forum

en: Online Documentation
fr_FR: Documentation en ligne

en: Sorry but your import failed. Most likely, it cannot work with your webhost. You will have to ask your webhost to increase your PHP max_execution_time (or any other webserver timeout to at least 300 secs) and memory_limit (to at least 196M) temporarily.
fr_FR: Désolé mais votre importation a échoué. Très probablement, elle ne peut pas travailler avec votre hébergeur. Vous devrez demander à votre hébergeur d'augmenter votre max_execution_time de PHP (ou tout autre temporisation du serveur web à au moins 300 secondes) et memory_limit (au moins à 196M) temporairement.

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: Error!
fr_FR: Erreur!

en: Options Reset
fr_FR: Réinitialisation des options

en: Options Updated
fr_FR: Options mise à jour

en: Regenerate Thumbnails
fr_FR: Régénérer les vues miniatures

en: Demo data successfully imported. Now, please install and run %s plugin once.
fr_FR: Données de demo importées avec succès. Maintenant, s'il vous plaît installer et exécuter le plugin %s une fois.

en: Reset WordPress plugin
fr_FR: Réinitialiser Plugin Wordpress

en: Seems like an error has occured. Please double check the imported data. If incorrect, please use %s and try again
fr_FR: On dirait qu'une erreur s'est produite. S'il vous plaît vérifiez les données importées. Si elles sont incorrectes, s'il vous plaît utiliser %s et essayez à nouveau

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Description (optional)
fr_FR: Description (optionel)

en: Link URL (optional)
fr_FR: Lien de l'URL (optionel)

en: Image URL
fr_FR: URL de l'image

en: >Title
fr_FR: >Titre

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
fr_FR: Mettez à jour votre version de WordPress pour le support complet des médias.

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Import Options
fr_FR: Importer les options

en: Restore Options
fr_FR: Restaurer les options

en: Backup Options
fr_FR: Sauvegarder les options

en: Last Backup :
fr_FR: Dernière sauvegarde :

en: Add New Slide
fr_FR: Ajouter un nouveau Slide

en: Search ...
fr_FR: Rechercher...

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
fr_FR: Vous ne trouvez pas ce que vous cherchez ? Prenez un moment et faites une recherche ci-dessous !

en: Search Our Website
fr_FR: Recherchez dans notre site Web

en: Here are some useful links:
fr_FR: Voilà quelques liens utiles :

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
fr_FR: Oups, la page n'existe pas ou plus…
